Almanya Orta Avrupa’nın en çok tanınan ülkesidir. 1951 yılında Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğunun ilk kurucu üyeleri olan altı ülkesinden de birisidir. Sitemizde Almanya hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Almanya

Almanya

 

Almanya Hakkında Bilgiler

 

Coğrafi konumu baz alındığında Almanya’nın kuzeyindeki ülke Danimarkadır; doğusunda ise Polonya ve Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ülkenin güneyinde Alp dağları boyunca Avusturya ve İsviçre bulunmaktadır; batısında ise Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ülkeleri bulunmaktadır.

Almanya coğrafi açıdan da, Avrupa’da oldukça iyi bir konumda bulunur. Almanya yüzölçümü olarak toplam 357.021 km²’ lik bir alanı kaplamaktadır. Ve Avrupa’da ılıman iklim kuşağının içerisinde yer almaktadır. 81,799.600 nüfusu ile, Avrupa Birliği üye ülkeleri içerisinde de en fazla nüfusa sahip devlet konumunda bulunmaktadır.

Almanya’nın siyasi açıdan, yönetim biçimine bakıldığında, bilindiği gibi ülke federal parlementer bir cumhuriyetdir. Avrupa’daki endüstriyel zenginliği ile tanınan Almanya toplam 16 farklı eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Berlin’dir.

Almanya Uluslararası Organizsayolara üyelik açısından bakıldığında Birleşmiş Milletler’e, NATO’ya, ve G 8’e de üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamış bir devlettir. 2007 yılından yayınlanmış olan bir istatistiğe göre, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip ülkedir. Dünya’da en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerden birisi olma konumuna da sahiptir.

Öte yandan, Almanya  gelişmekte olan üçüncü dünya ülkelerine en fazla bağışta bununan ikinci ülkedir. Almanya, aynı zamanda sosyal güvenlik sistemiyle de, Avrupa’da yüksek bir yaşam seviyesine sahip ülkedir.

Almanya, Avrupa Birliği meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle uluslararası ilişkilerde kilit rol oynamaktadır. Öte yandan, dünyadaki siyasi platformlar seviyesinde uluslararası arenada önemli role sahiptir. Almanya, Avrupa eğitim kalitesinde, üniversiteler bünyesinde ve birçok bilim- teknoloji alanında lider ülke kabul edilmiştir.

Almanya E1507716679786

Almanya hakkında bilinmesi gerekenler

 

Almanya federal cumhurbaşkanı : Frank Walter Steinmeier
Almanya federal şansölyesi : Angela Merkel
Almanya resmi dili : Almanca
Almanya başkenti : Berlin
Almanya yüzölçümü : 357,031 km ²
Almanya resmi nüfusu : 82,398,326
Almanyada kişi başına düşen GSMH : 27.600 $

Almanya Türkler açısından da önemli bir ülke olarak kabul edilir. Almanya eğitim sistemi’nin oldukça kaliteli olması bunun başlıca sebeplerindendir. Almanya’da üniversite okuma yüzdesinin son yıllarda hayli artması sadece Avrupa’dan değil, Türkiye’den ve Asya ülkelerinden de öğrenci akışını hızlandırmaktadır.

Türkiye’de ingilizce yabancı dil öğremimi görmüş olan öğrenci adayları, ağırlıklı olarak Almanya’da master programı dili İngilizce olan programları tercih etmektedirler. Almanya’da eğitim sistemi’nin Türkler tarafından hayli ağırlıkta değerlendirilmesinin bir diğer sebebi de ; Almanya’da 3 milyondan fazla olan gurbetçi Türk vatandaşlarının nüfusudur.

Almanya’da üniversite okuyan Türk öğrencilerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Ve Almanya üniversiteleri her geçen gün Uluslararası platformlardada adlarından daha da çok söz ettirmektedirler.

Almanya’da 2012 yılında yürürlüğe giren yasa ile Türkiye’den gelen öğrencilerin diplomaları kabul edilmektedir.

 

Almanya üniversiteleri hakkında kısaca ;

 

Almanya’da üniversite sitemi iki farklı yapı içerir. Üniversitelerde uygulanan ilk bilinen yapı akademik ve araştırma ağırlıklı olan üniversitelerdir, ikinci yapı ise Fachhochschule olarak bilinen uygulamalı Alman üniversiteleridir. Bu üniversiteler bilindiği gibi teorik öğrenimden ziyade pratik öğretime daha çok ağırlık vermektedirler ve öğrencilerine staj ağırlıklı çalışma yaptırmaktadırlar.

 

Almanyada üniversite okurken görülesi mekanlar 

 

Almanya’da üniversite okuyanların gidip görmesini tavsiye ettiğimiz şehirler ve mekanları kısaca tanıtmakta yarar olduğunu düşünüyoruz.

En önemli mekanlardan birisi Brandenburg Kapısıdır : Almanya’nın doğusunda bulunan tarihi bir şehir olarak tanınmaktadır. Bu şehir yaklaşık 1050 yıllık da tarihi bir geçmişe sahiptir. Brandenburg kapısı özellikle Almanya’da üniversite öğrenimi gören tarih meraklısı araştırmacı öğrencilerimize de aynı zamanda tavsiyemizdir.

Brandenburg şehri üç farklı ana kısımdan meydana gelmiştir. Almanca da Altestadt olarak adlandırılan şehrin eski kısmı, Neuestadt olarak adlandırılan şehrin yeni kısmı ve Dominsel olarak adlandırdığımız Katedral kısmı. Brandenburg şehrinin içerisinde bulunan bu antik tarihi yapılar adeta size Gotik şehirleri andırılar. 700 yıllık Kaharinen Kilisesi de zaten bunun en çarpıcı örneğidir.

Altestadt olarak adlandırdığımız bölümde bulunan St. Gotthardt kilisesi de St. Katharinen kilisesinden sonra yaptırılmıştır. Bu tarihi şehir içerisinde dörtyüz civarında tarihi anıt değerinde binalar vardır. Ve Brandenburg şehri Brandenburg eyaletinin en fazla anıtı ve tarihi binaları olan şehirdir.

Şehir içindeki tarihi yapıtların bir çoğu uzmanlar eşliğinde orjinali değerleri bozulmadan yeniden yapılandırılmaktadırlar. Brandenburg şehri Almanya’da üniversite okuyup da antik şehirlere ve tarihe ilgi duyan öğrencilere ısrarla görmesini tavsiye ettiğimiz şehirlerin başında gelmektedir.

3.5/5 - (2 votes)