Almanyada Doktora

Almanyada doktora

Bugün hemen hemen her akademik alandaki üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin en büyük hedeflerinden birisi ; akademik  kariyer açısından kendi uzmanlık alanlarında kaliteli bir doktora yapabilmektir. Doktora programları akademik kariyer yapmak isteyen akademisyen adayları için iyi bir kariyer programının en önemli etabıdır. Bu yüzden bir doktora programını seçerken akademik kriterlerinizi bütünüyle göz önünde bulundurmalısınız. Almanyada doktora yapmak bu açıdan bir çok avantaja sahiptir.

Almanyada Doktora Yapmak

 

 • Alman üniversiteleri son yıllarda yapmış oldukları atak ile doktora programları düşünen her akademisyen açısından çok cazip bir model ülke konumundadır.
 • Almanya üniversite  sistemi, lisans ve yüksek lisans seviyesinde olduğu gibi Doktora (PhD) seviyesinde de Avrupa Birliği programlarıyla uyumludur. Ve kaliteli bir doktora öğrenimini Almanyadaki üniversiteler tamamen ücretsiz olarak öğrencilere sunmaktadırlar.
 • Doktora yapan uluslararası statüdeki öğrencilerin sayısı her yıl artmaktadır, bu üniversiteler için daha fazla başarı ve fırsat demektir. Aynı zamanda öğrencilerin akademik kariyerleri açaısından daha fazla imkan anlamı taşımaktadır.
 • Doktora öğreniminde dil olarak Almanca’nın yanı sıra program dili İngilizce ve Fransızca olarak da doktora yapma imkanları vardır. Almanyada doktora bursları için yapmak gerekli yabancı dil sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Doktorayı Almanyada yapabilmek için GMAT ya da ALES gibi ekstra prosedür gerektiren sınavlara ihtiyaç yoktur.
 • Doktora yapan öğrenciler, üniversite kütüphanelerinin gelişmiş program ağları ve basın yayın arşivleri sayesinde kesinlikle hiçbir şekilde kaynak sıkıntısı  çekmezler.
 • Almanyada doktora öğrenimini tamamen İngilizce olarak almak hemen hemen her üniversitede de mümkündür.

Almanyada Doktora Süresi

 • Doktora öğrenim süreci sadece 3 yıldır. Öğrenci isediği takdirde, doktora yaparken iş durumuna göre bu süreyi istediği kadar uzatabilir. Ve Almanyada doktora yapan akademisyenler vize sıkıntısı çekmezler. Doktora süresi, öğrencinin akademik çalışmaları ile doğru orantıldır. Öyle ki, kimi öğrenciler 3 yılda doktorasını tamamlarken, kimi öğrencilerin doktora tezini teslim süreleri 6-7 yılı bulabilmektedir.
 • Almanya’da doktora öğrenimi sonrası akademisyenler istedikleri bir alanda full-time olarak çalışabilir. Çalışmak istedikleri sektör bir Alman üniversitesi dahilinde de olabilir ilgili bir firma da olabilir.

Almanyada doktora programları için uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  Bu İçeriği Oyla