Almanyada üniversite danışmanlığı seçeneklerinde, neden özellikle biz tercih ediliyoruz? Eğitim danışmanlığı için, Almanyada üniversite okumak seçeneğinde bizi tercih etmeniz için çok fazla seçeneğiniz var.

Almanyada Universite
Almanyada üniversite okumak

Almanyada üniversite okumak isteyenlere

Üniversitede akademik branşınız her ne olursa olsun, Almanya’da en prestijli üniversitelerinde cazip seçenekler ile öğrenim görebilirsiniz. Danışmanlarımız tarafından size uygun olarak, gelecekteki hedeflerinizi de göz önüne alarak, hazırlanacak olan Almanyada üniversite programlarımıza siz de katılın.

Almanya üniversitelerinde ekonomi, mühendislik, tıp, sanat, hukuk, sağlık, eğitim bilimleri alanlarında ve daha birçok akademik alanlarda eğitim alınabilmektedir. Üniversite öğreniminde devlet tarafından üniversitelere destek verilmekte ve üniversitelerin uluslararası alanda iyi derecede olabilmeleri adına çalışmalar üniversiteler tarafından yürütülmektedir.

Almanyada üniversite okumak için eğitim dili genellikle Almancadır. Almanya’daki üniversitelerin bazılarında Almanca hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Almanca hazırlık eğitimi genel olarak 1 yıllık bir sürede tamamlanır. Devamındaki lisans eğitimi ise 6 sömestr yani 3 yıldır.

Bu eğitimleri almak isteyen öğrencilerin öncelikle Türkiye’de herhangi bir 4 yıllık lisans programına yerleşebilmeleri gerekmektedir. Ancak 2 yıllık ön lisans ( meslek yüksek okulu ) mezunu olmak da Almanya’da öğrenim görme imkanı sağlamaktadır.

Almanyada Universite Fiyatlari
Almanyada üniversite kütüphanesi

        Almanyada üniversite fiyatları

Öğrencilerin orta öğretim süreçlerini tamamlamasıyla sıranın üniversite eğitimine gelmesi, her öğrenci için mutluluk veridir. Bir o kadar da üzerinde düşünülmesi gereken bir süreci içermektedir. Bilindiği gibi, her aile çocuğunun en iyi şekilde eğitim görmesini ve kendisini geliştirmesini ister. Bu nedenle çocuğunun yurt dışında eğitim görmesini desteklerken hem daha iyi şartlarda eğitim alıp, hem yabancı dilinin gelişmesini hedefler.

Dolayısıyla bu noktalarda Avrupa ülkeleri değerlendirildiğinde, bu üniversiteler içerisinde, dünya standardında en iyi seviyeye sahip Almaya üniversitelerinin geldiği söylenebilir. Bunun nedeni ise başta Almanya üniversitelerin kaliteli olması, prestijli eğitim seviyesiyle beraber oldukça fazla üniversite sayısına sahip olmasıdır.

Öte yandan Almanyada üniversite okumak için öğrencilerin sömestr ücreti ödememesi de Almanyadaki üniversitelere olan ilgilyi artırmaktadır. Öyle ki ; farklı ülkede öğrenim görmek istendiğinde Amerika 17.000$, Kanada 15.000$, İngiltere 12.000£ gibi  eğitim bedelleri talep etmektedir.

Ayrıca Türkiye’de de bir vakıf üniversitesinde eğitim almak isterseniz de bunun ortalama olarak yıllık bedeli 10.000$ civarında olmaktadır. Ancak Almanyada üniversite okumak için başvurduğunuzda ücretsiz eğitimden faydalanabileceğinizi unutmayınız.

Almanya’da bir çok üniversite ücretsiz eğitim öğretim imkanı sunmaktadır. Ama bazı üniversitelerde 500 ila 1500€ arasında değişen sömestr ücretleri de talep edilmektedir. Öte yandan, Almanya’da okuyan bir öğrencinin aylık gideri ortama olarak 600 ile 750€ arasında değişir. Bu zorunlu gideri karşılamak için de öğrencilere pek çok part-time iş imkanı sunulmaktadır. Yani Almanyada eğitim görürken, öğrenciler maddi açıdan ailesine mecbur kılınmadan kendisine uygun iş imkanlarını değerlendirerek, aylık geçim masraflarını çıkarabiliriler.

Genellikle part-time olarak çalışılan ve saat üzerinden hesaplanan işçilerin ücreti ortalama olarak saati 8.5 ila 15 euro arasında değişmektedir. Dolayısıyla konaklama, sosyal giderler ve beslenme gibi ihtiyaçlar için gerekli meblağ, eğitim sürecinden geriye kalan zamanda öğrenci tarafından elde edilir.

Ayrıca, Almanyada üniversite okumak diploma sonrasında da, mezun öğrencilere son derece avantaj sağlamaktadır. Şöyle ki, Almanya’da eğitim gören her birey, mezuniyet sonrasında çalışma ile ikamet izni alır. Kendi akademik dalında kendisini geliştirdikten sonra ülkesine dönerek alanında uzmanlaşmış aranan bir kişi haline dönüşmesi daha kolay olmaktadır.

Almanyada üniversite mezuniyeti sonrası ?

Almanyada üniversite okuyanlar için diğer avantaj, öğrencilerin hem ingilizce, hem Almanca dil kursu görerek yabancı dili uygun fiyatlar ile öğrenebilmesidir. Bugün Türkiye’de bile Almanca dil okulu bilindiği gibi kur başına 1.1500 TL civarındadır. Almanya’da üniversiteler bünyesi içerisinde dil okulu fiyatı yıllık sadece 1500 euro civarındadır. Yani kur başına sadece 390 Eurodur.

Günümüzde global dünyada hayat şartları göz önüne alındığında üniversite okumak önemli etkendir, ancak prestijli bir üniversitede okumak daha önemlidir. Çünkü okuyacağınız bölüm ve o bölümü nerede okuduğunuz hangi üniversitede bitirdiğiniz de geleceğiniz açısından önemlidir. Bu hususta özellikle uluslararası konuma sahip dünyada prestij sahibi bir üniversitede okumak, sizi yüzbinlerce üniversite mezunu öğrencilerinin önüne çıkarmaktadır. Bu da Almanya’da üniversite mezuniyeti sonrası daha iyi imkanlarla donanmış olacağınızın aleni bir göstergesidir.

Üniversite adayı öğrencilerin önlerindeki imkânları geç olmadan çok iyi görmeleri gerekmektedir. Örneğin Almanya’da üniversite okumak ve mezun olmak seçeneği dünya liderleri olan şirketlere girebilmek için ve iyi bir fırsattır. Ve kariyer sahibi olmak açısından önemli bir kazanım ve ön adım demektir. Türkiye’de, bir fakülteyi, yani 4 yıllık bir lisans programını kazanmış bir öğrenci dilerse aynı bölümü Almanyada okuyabilir. Hatta kazandığı bölümün dışında başka yakın bir bölümü Almanya’da üniversite seçenekleri içerisinde okuyabilmektedir.

Son yıllarda özellikle Almanyada üniversite okumak  için Almanya’yı ziyaret eden yüksek öğrenim öğrencilerinin sayısı da bu yüzden hayli artmıştır. Üstelik Almanyada üniversite eğitimi tıp ve bazı mühendislik dalları hariç bir çok dalda 3 yılda ( 6 sömestr) tamamlanabilmektedir.

Almanyada Universite Okumak
Almanyada üniversite okumak

Almanyada Üniversite Bölümleri ve Masrafları

Almanyada üniversite bölümleri, üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Genel olarak tercih edilen bölümler mühendislik fakültelerinde ağırlıkta olmaktadır. Öte yandan teknik ve sayısal alanlarda rağbet görmektedirler.

Almanya’da okumak için öğrencilerin, sağlık sigortalarının da olması gereklidir. Zorunlu olan bu koşul sağlık giderlerinin yüksek olduğu Almanya’da öğrencilere önemli bir avantaj sağlayacaktır. Sağlık sigortası olmayan bir öğrenci, Almanya’da hiçbir okula kayıt yaptıramayacağı gibi, Almanyada vize de alamayacaktır. Bu nedenle aksatılmadan yaptırılması gereken sağlık sigortası aylık 50 ile 100€ arasında değişmektedir. Bu konuda uzman danışmanlarımız size gerekli hizmeti sağlamaktadırlar.

Türkiye’de öğrenim gören öğrencilerin masraflarına bakıldığında; kira, elektrik, su, ısınma, yiyecek, içecek, ulaşım, eğitim giderleriyle aylık 2000 Tl civarındadır. Bir de bu giderlere vakıf üniversitesinin yıllık harcirahı eklendiğinde, harcirahlar çok daha yüksek yekün olmaktadır. Halbuki Almanya’da okuyan bir öğrencinin sömestr harcirahı bulunmamaktadır. Almanyada aylık masrafı ortalama 500 euro ile 700 euro arası değişmektedir.

Eğer Almanya’da üniversite bölümleri bünyesinde öğrenim görüyorsanız semesterticket adı verilen toplu taşıt bileti yıllık  220 euro karşılığında size verilecektir. Aynı zamanda Almanya’da öğrenim gören bir öğrenci böylelikle okula ve evine ulaşım için herhangi bir ekstra ücret ödemez. Tren, otobüs, tramway ve metro gibi toplu taşıma araçlarından her semestr tamamen ücretsiz olarak yararlanır.

Almanyada üniversite öğrenimi gören bir öğrenci istediği takdirde haftada 20 saat çalışarak aylık yaşam masraflarını çıkarabilir. Bugün genel olarak yurtdışında üniversite öğrenimi seçeneklerine göz gezdirdiğimizde, son yıllarda en çok talep edilen ülkeler; İngiltere, Amerika ve Kanadadır. Fakat bu ülkelerin üniversitelerinin yıllık öğrenim harcirahları hesap edildiğinde yaklaşık 10.000 Eurodan başlayarak 30.000 euro arası fiyatları değişmektedir. Almanyada üniversite bölümlerinde okuma seçeneğinde ise üniversite öğrencilerinin böyle bir kaygısı zaten bulunmamaktadır.

Almanyada üniversite bünyesinde akademik öğrenimini tamamlamak isteyen bir öğrenciler üniversite kütüphanelerinde Fernleihen adı verilen sistem, kullanabilirler. Bu sistem ile farklı üniversitelerden online sipariş verilerek kitap kiralama sistemiyle ücretsiz kitap kiralayabilmektedirler.

Almanyada Üniversite Kaydı

İlk görüşme : Almanya’da üniversite programına katılmayı planlayan öğrencilerimiz ile öncelikli olarak detaylı bir görüşme yapılır. Almanyada üniversite öğrenimi göreceği süreç içerisindeki kişisel gereksinimleri ve öncelikleri belirlenir. Aynı zamanda üniversite prosedürleri için aday öğrencinin herhangi bir engelinin olup olmadığı da tarafımızdan öncelikli olarak sorgulanır.

Öğrencinin öğrenim imkanlarının ve Almanyada okuma taleplerinin detaylı şekilde değerlendirilmesi yapılır. Üniversite okuyacak öğrencinin  bütçesine, öğrenim gereksinimlerine, üniversite vizesi başvuru koşullarına uygun üniversite, şehir ve gerekli eğitim programları detaylanarak belirlenir.

Almanyada üniversite bünyesindeki akademik bölümlerin programları öğrencimiz ile birlikte incelenir.  Almanya’ya gidiş uçak bileti, üniversite okuyacağı süreç içerisinde sağlık sigortası ücretleri gibi giderleri göz önünde bulundurularak eğitim maliyetleri hesaplanır.

Bu süreçler üniversite öğrenim sürecinde öğrencinin eğitim öğretim harcirahını hesap etmesi açısından önemlidir. Bu süreç içerisinde öğrencimizle, irtibat halinde kalarak, gerekli tüm düzenlemeler tarafımızdan itinayla yerine getirilmektedir.

Almanyada üniversite okumak için kayıt süreci : Almanyada öğrencinin üniversite öğrenimi alacağı şehir ve okula karar verilir. Adayımızın pasaport kimlik ve iletişim detayları hakkında gerekli tüm bilgiler alınır. Sonrasında 3-4 hafta içersinde üniversitelerden gerekli evraklar temin edildikten sonra vize için görüşmeleri başlatılır. Birebir vize prosedürleri itina ile yerine getirilerek üniversite öğrenimi için vizesi süreci takip edilerek danışmanlığımız devam eder.

Almanyada Egitim
Almanyada üniversite programları

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerimize verdiğimiz danışmanlık hizmetlerimiz.

  • Üniversite başvurusu için detaylı olarak öğrencilerimizin öğrenim durumlarını da göz önünde bulundurarak adaylarımızı bilgilendirme.
  • Almanya’da üniversite kabulü için uygulanması gereken tüm işlemlerin ve prosedürlerin itina ile yerine getirilmesi.
  • Öğrencilerin evraklarının Almanya’da noter tarafından onaylanması ve tüm Almanca noter yeminli çeviri işlemleri.
  • Almanya’da ikamet için geçerli aylık öğrenci sağlık sigortası yapılması konusunda danışmanlık.
  • Almanya’da öğrencilik için gerekli olan bloke banka hesabının açılması için danışmanlık.
  • Almanyada öğrencinin vize alması süreci için gerekli olan tüm işlemlerin yerine getirilmesi.
  • Almanya’ya gitmeden önce, öğrencinin öğrenim hayatı boyunca gerekli olan işlemler için gereken oryantasyon.
  • Almanyada Almanca dil okuluna öğrencimiz için kayıt yaptırılması konusunda danışmanlık.

Almanyada üniversite okuyanlar için danışmanlık ücretimiz de son derece uygundur. Danışmanlık ücretimizi bu denli düşük tutmamızın sebebi arada herhangi bir aracı kurum olmadan birebir öğrencilerimiz ile çalışmamızdır. Böylelikle aday öğrencilerimiz açısından üniversitelere yerleştirmeleri çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Almanya’da üniversite öğrenimi görmek isterken öğrencilerimiz böylelikle kendi geleceklerine de önemli bir yatırım yapmış oluyorlar.

Almanyaegitim
Almanya da üniversite eğitimi

Almanyada üniversite ile alakalı tüm soru ve cevaplar

Almanyada üniversitelerden alınan diplomanın Türkiyede denklikleri geçerli midir ?                     

Cevap :  Evet. Almanyadan mezun olan herkesin diplomalaları, Türkiye’de geçerlidir.

Almanya’da lisans ya da yüksek lisans programını İngilizce seçmek mümkün müdür?             

Cevap : Evet. Almanya’da  lisans ve yüksek lisans programlarını İngilizce almak mümkündür. Ayrıca üniversitelerin programları içerisinde, Almanca’nın yanı sıra, İngilizce program seçeneği vardır. Bu programlara kayıt olabilmek için en önemli şart İngilizce dil yeterliliğidir. Dil yeterliliğinin TOEFL veya IELTS sınavı ile belgelenmesi gerekmektedir.

Almanyada üniversite fiyatları, yani dönem harcirahı ne kadardır ?

Cevap : Üniversitelerin sisteminde bazı üniversitelerde öğrenim ücreti hiç olmamakla birlikte, bazı üniversitelerde ise dönemlik 300 euro civarındadır

Almanya’da yüksek öğrenim görürken, öğrencilerin aynı zamanda çalışma imkanı var mıdır ?

Cevap : Almanya’da yüksek öğrenim gören öğrencilerin haftalık 20 saat yasal çalışma izinleri vardır. Almanya’da öğrenciler part-time iş buldukları takdirde çalışma hususunda sıkıntı yaşamazlar.

Almanya’da üniversite okuyanlar, toplam kaç yıl eğitim görmektedirler ?

Cevap : Almanya’da lisans derecesinde bir çok alanda üniversite öğrenimi 3 yıl olmakla birlikte, kimi alanlarda üniversite programları 3.5 yıldır.

Almanya’da yüksek lisans (master) öğrenimi kaç yıldır ve şartları nelerdir ?

Cevap :  Almanya’da master öğrenimi kimi bölümlerde iki yıl, kimilerinde ise bir yıldır. Almanyada yüksek lisans öğrenimine kabul edilmenin en önemli şartı ise Türkiye’de geçerli bir lisans dercesinde diplomaya sahip olmanızdır.

Almanya’da doktora öğrenimi ortalama kaç yıldan oluşmaktadır ?
Cevap :  Almanya’da doktora öğrenimi genellikle üç yıldır. Doktora yapmak iseteyen öğrenciler, çalışma durumlarına göre doktora öğrenimlerini daha esnek hale de getirebilirler.

Hiç Almanca bilgisi olmadan da Almanya’da üniversitelere başvurumu yapabilirmiyim ?
Cevap :  Evet. Almanya’da üniversite okumak istiyorsunuz ve Almanca dil okulu henüz görmemiş iseniz de, size Almanya’da bir üniversiteden kabulunuzü alabilirsiniz. Ve Almanya’da dil okulu için çok uygun fiyatlar ile kaydınızı yapabiliriz.

Almanyada en iyi üniversiteler hangileridir ?

Cevap : Bu sorunun cevabı için kesin olarak, işte bu üniversiteler demek zordur. Çünkü her üniversite farklı akademik branşlarda ön plana çıkmışlardır. Fakat oteriteler tarafından her yıl hazırlanan, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bu durumun istisanları görülmektedir. Heidelberg üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik üniversitesi ve Geothe Frankfurt üniversitesi en ön sıralarda gösterilmektedir.

Peki Almanya’da yüksek öğrenim sonrası alınan diplomalar, Türkiye’deki sisteme eşdeğermidir ?
Cevap : Almanyada üniversiteler için derecelendirme sistemi Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’deki sistem ile aynıdır. Örneğin  / Bachelor (B.A. / B.Sc.) lisans : undergraduate , Türkiye’deki üniversite lisans diplomasına denktir. Öte yandan graduate / Master (M.A. / M.Sc.) diplomaları Türkiye’de yüksek lisans ( master ) diplomalarına denktir. Post-graduate / Promotion (Ph.D.) diplomaları ise Türkiye’deki doktora diplomalarına denk olarak verilir.

Almanya’da üniversite öğrencilerine dünya standartlarında uygun bir şekilde eğitim-öğretim verilmektedir. Öğretilen bilgiler, iş hayatınızda bire bir kullanacağınız pratik bilgilerdir. Çünkü Almayada üniversite bölümlerinin bir çoğunda staj programları zorunludur ve uygulamaya yöneliktir. Bu durum da üniversite öğrencilerinin pratik bilgileri kullanmaları açısından önemli bir referanstır.

Almanya’daki üniversitelerden mezun olduktan sonra aldığınız diplomalar sizin için iyi bir referanstır. Ayrıca; Almanya’da üniversite okuyarak yeni bir ya da daha fazla yabancı dili de Almanyada rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Üniversite öğrenimi görmek istedğiniz okula yazacağınız referans mektubu önemlidir. Bu yüzden, daha önce kabul aldığımız bir öğrencimizin mektubunu temsili olarak, sizler için yayınlamak istiyoruz.

Justus-Liebig-Giessen Üniversitesi, İşletme lisans programına

Ben Ömer Yılmaz, 1993 yılında Türkiye’de Tokat ilinde doğdum. İlköğretimimi Melahat Şefizade İlköğretim okulunda okudum. Daha sonra Ticaret Meslek Lisesi – Bilgisayarlı muhasebe bölümüne kayıt oldum. Burada 4 yıl lise eğitimimden sonra, Isparta, Süleyman Demirel Üniversitesi – İşletme Yönetimi dalını kazandım. Ve 2014 yılında bu ön lisans programından mezun oldum.

Daha sonra, Açık Öğretim Fakültesi, İşletme bölümüne geçiş yaptım. Mesleğim gereği yabancı dil olarak İngilizce altyapımı Ortaöğretim, Lise ve Üniversitede geliştirdim. Üniversitede öğrenim görürken, yabancı dil hususunda eksiklerimi tamamlamak için özel bir dil eğitim kursuna da katıldım. Başarı ile dil öğrenimimi tamamladım ve bu özel kurstan gerekli ve geçerli sertifkayı edindim.

Özellikle bilişim alanına ilgi duyduğum için, bilgisayar üzerine kendimi geliştirmeye ve bu yönde ilerlemeye karar verdim. İlk olarak lise hayatımda özel “dos” işletim sistemli bilgisayarlar öğrenmeye başladım. Akabinde üniversitede bitirme tezi olarak ‘’Bilgisayar ve işletme’’ konusu altında ödev bitirme tezi aldım. Üniversite hayatımda ticarete atılma hedefime böylelikle bir adım daha yaklaştım. Ve amatör olarak kendime internet sektöründe işlemler gerçekleştirerek, görevler aldım ve çeşitli aktivitelere katıldım.

Üniversite öğrenim boyunca birkaç defa seminer söyleşi programında yer aldım. İlk olarak “BORUSAN” genel başkanı İşletme Yönetim ve Ticaret kariyeri hakkında genel bilgilendirme seminerlerinde yer aldım. Isparta “IYAŞ” Alışveriş Zincirleri Müdürü tarafından sektör üzerinde gelişmeler hakkında ve işletme-ticaret yönünde geliştirme reklam hakkında söyleşi seminerlerinde bulundum.

Almanyada Üniversite Okuma İsteğim

Almanyada üniversite okuma isteğim, dil eğitimi aldığım dönemde başlamıştı. Daha sonrasında yaklaşık 300 saatlik bir Almanca dil eğitimi alarak Almanca dil seviyemi orta seviyeye getirmiştim.

Üniversite öğrenim hayatımda ise,  İşletme Yönetimi, Temel Bilgi Yönetimi ve Müşteri İlişkileri Yönetimi gibi dersler daha fazla ilgi alanıma girdi. Akabinde bu alanlar üzerine yoğunlaşma fırsatı buldum. Bu dönemden sonra yoğun olarak İşletme ve Bilgisayar departmanlarına hayatımın her alanında yoğunlaşmaya başladım.

Kendimi özellikle bilişim alanında ilerletme adına bu konuda internet ortamında kaynaklar edinerek resmî web barındırma sektörüne atıldım. Birçok yazılım ve Linux tabanlı sunucu hizmetleri vermeye başladım. Ve alanım gereği rakip sektörleri araştırarak kendime bir hedef belirleyip ilerledim. Üniversite yaşamı boyunca okul üzerinde part-time iş görüşmeleri yaptım ve okul bünyesinde sınava girerek kazandım. Bilgisayar donanım / Teknik görevli bölümüne 1. yedek olarak atandım.

İlk ticaret hayatıma lise stajı yaparak başladım. 2009 yılında 1 yıl Lise Stajı yaptım ve İnsan kaynakları departmanında görev aldım. Daha sonra 2010 yılında da 3 ay sözleşmeli personel olarak insan kaynakları departmanında görev aldım.

Amacım kendimi bilgisayar ve işletme-yönetim dalında daha fazla geliştirmek. Bunun için ve farklı dil, farklı çevre edinebilmek olduğu için, Almanyada üniversite okumak konusunda isteğim var. Bilişim ve yönetim alanında kendimi ileride tamamlamayı ve geleceğimdeki ticaret hayatına kısa sürede adapte olmak yönünde hedeflerim var. Kendimi öncelikle uzmanlık alanlarımda bir tık daha fazla geliştirebileceğime inanıyorum.

Ayrıca kendi alanımda yapacağım lisans sonrası kariyerime kendi firmamı kurarak veya iyi bir firmada yöneticilik pozisyonuyla renk katmak istiyorum. Tüm bu şartlarımı göz önüne alarak üniversitenizin İşletme bölümünde öğrenim görmek istiyorum.

Saygılarımla
Ömer Yılmaz

Almanyada üniversite seçeneklerimiz için referanslarımız ile birlikte hizmetinizde olacağız. Bize mutlaka ulaşınız.

    4.8/5 - (30 votes)